Akustik Dinleme Cihazları ile Su Kaçağı Tespiti

Yapılacak İşlemSu Kaçağı Tespiti
İşlem SüresiYaklaşık Bir Saat
Hizmet BedeliBizi Arayın

Yukarıda “İşlem Süresi” adında belirtilen süre, Standart işlemler için geçerlidir.

Akustik Dinleme Cihazları ile Su Kaçağı Tespiti ; Sızıntı tespiti, yer altına gömülü bir borudaki bir sızıntıyı bulma işlemidir, en yaygın ve en etkili kaçak tespit yöntemi akustik dinleme cihazları ile su kaçağı tespiti ile mümkündür.

Bu Cihazlar İle Nasıl Çalışılır? 

Boru sızıntılarıyla ilgili tüm tanıtımlara rağmen bu cihaz nasıl çalışıyor? Bu sızıntı detektöründe bir verici ve dalga alıcısı vardır. Bu alıcı ve verici, kapsül adı verilen bir haznenin içindedir. Kapsülü sızdırdığından şüphelendiğiniz duvarlara veya borulara taşımalısınız.

Verici, dalgaları istenilen kaçak yerine ve ardından aldığı dönüşe gönderir. Bu işlemde kaçak tespit cihazı bilgisayar yöntemleriyle belirlenir ve boruların içindeki kaçak tespit edilir, bu da kaçak tespit cihazının dalgaları göndermesi anlamına gelir. İstenilen borunun tam sızıntısını fark eder.

Dinleme Cihazları Nerede Kullanılır?

Elbette teknolojinin ilerlemesi ve uygun araçlarla birlikte boru patlaması, su kaçağı problemlerini tespit etmek kolaydır. Bu cihazı kullanarak size herhangi bir zarar vermeden tam yerini gösterir.

İstenilen yeri kolayca onarabilirsiniz. Eski günlerdeki gibi bu sızıntı detektörü olmasaydı, sızıntıları veya patlayan boruları tespit etmek için binaları yıkmamız gerekirdi. Bu cihaz ile uzmanların işi çok kolay ve rahat hale geldi siz değerli kullanıcılar için hem zaman hem de maliyet olarak kolaylaştı.

Sızıntı Tespiti Dinleme Cihazlarının Firmalar Tarafından Kullanılması

Bu cihaz ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Tesisat sektöründe yer alan firmalar, bir sızıntının yerini bulmak için bu cihazı kullanır. Su borusunda bir sızıntıyı tespit edilmesi dinleme cihazlarının varlığı büyük bir etkiye sahiptir.

Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Su borularında oluşan arızalarda su kaçağı tespiti şu aşamalar ile yapılır:

  • Borulardaki su basıncı
  • Toprak tipi ve içindeki yoğunluk
  • Boru
  • Zeminin derinliği
  • Boru malzemesi ve çapı boyutu
  • Zemin örtüsü

Tespit edilen kaçak, uzman personel ile onarılması mümkündür.

Boru Tipinin Bilinmesi

Dökme demir ve demir borular gibi metal borular daha yüksek ve daha yüksek frekanslar üretir. PVC, polietilen ve çimento borular daha düşük gürültü ve daha düşük frekansta üretilmektedir.

Bu nedenle boru tipinin bilinmesi önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca, daha küçük ve daha büyük boyutlu borular, içlerinde üretilen frekans miktarı düşük ve yüksektir.